09.12.2024 19:32
ЗЕМЕЛЬНІ ПИТАННЯ: ПОВЕРНЕННЯ ДО ДОВОЄННОГО ПОРЯДКУ ТА ОСТАННІ НОВОВВЕДЕННЯ ВІДНОВЛЕННЯ ДОВОЄННОГО ПОРЯДКУ

19 листопада 2022 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок с/г призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» (далі – Закон).
Нагадаємо, що навесні цього року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів були внесені зміни, зокрема, в частині призупинення функціонування інформаційних систем Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, внаслідок чого державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, зокрема земельні ділянки, була фактично заблокована.
З огляду на необхідність врегулювання відносин було встановлено тимчасовий механізм оформлення прав оренди земельних ділянок с/г призначення без внесення відомостей про зазначене право до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з реєстрацією зазначених прав районними військовими адміністраціями у відповідних книгах реєстрації. З відновленням роботи державних реєстрів стало можливим і відновлення довоєнного порядку оформлення прав оренди земельних ділянок с/г призначення. Так, новим Законом передбачені наступні норми:
- передача в оренду с/г земель здійснюватиметься за умови реєстрації ділянок у Державному земельному кадастрі, а прав на них – у Державному реєстрі речових прав. Раніше передані в оренду с/г землі без внесення відомостей у зазначені кадастр та реєстр підлягають реєстрації протягом 2-х місяців.
- встановлені пунктом 27 Перехідних положень Земельного кодексу України особливості правового регулювання земельних відносин щодо укладення договорів оренди земельної ділянки, передачі прав землекористування, встановлення і зміни цільового призначення земельних ділянок у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено на всій території України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, застосовуються через 30 робочих днів з дня прийняття такого рішення і діють до дня прийняття зазначеним органом рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру;
- відновлено передачу у користування с/г земель державної і комунальної власності на земельних аукціонах;
- припиняється автоматичне (без згоди сторін договору) поновлення договорів на користування земельними ділянками, термін дії яких закінчився після введення воєнного стану.
ЗАПРОВАДЖЕННІ НОВОВВЕДЕННЯ
В умовах воєнного стану дозволяється безоплатна приватизація тих земельних ділянок, на яких розташовані будівлі, споруди, які перебувають у приватній власності, і земельних ділянок, які передані громадянам у користування до набрання чинності Земельним кодексом України.
Крім того, дозволяється розміщення об’єктів виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, на земельних ділянках сільськогосподарського призначення.
Скасовується відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які сплачувалися внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь із господарського обігу, а також при погіршенні якості земель.
Врегульовується питання внесення до Державного земельного кадастру відомостей про якісні характеристики угідь, заходи щодо охорони земель і ґрунтів, обмеження у використанні земель на підставі документації із землеустрою в галузі охорони земель.
ВИКУП ЗЕМЕЛЬ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ У ПОСТІЙНОМУ КОРИСТУВАННІ
Фізичні та юридичні особи, які набули право постійного користування земельними ділянками, але відповідно до Земельного кодексу України не можуть бути суб’єктами такого права, отримали можливість викупити такі земельні ділянки із розстроченням платежу.
Таке право отримали:
- громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою державної чи комунальної власності;
- громадяни України - спадкоємці громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної чи комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, якщо такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам);
- юридичні особи, яким на момент набрання чинності Закону належало право постійного користування земельними ділянками державної чи комунальної власності, та які відповідно до статті 92 Земельного кодексу України не можуть набувати земельні ділянки на праві постійного користування;
- орендарі земельних ділянок, які набули право оренди земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів».
Придбання земельних ділянок здійснюється за ціною, що дорівнює:
- нормативній грошовій оцінці земельної ділянки – для земель сільськогосподарського призначення; або
- експертній грошовій оцінці земельної ділянки – для земель несільськогосподарського призначення.
У разі придбання земельної ділянки покупець має право на розстрочення платежу із сплати ціни земельної ділянки з рівним річним платежем з урахуванням індексу інфляції, за умови встановлення заборони на продаж або інше відчуження та надання у користування земельної ділянки до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу.
Розрахунок за придбану земельну ділянку здійснюється щороку, рівними частинами, у місяць, що настає за звітним роком. Покупець має право на дострокове погашення всієї або частини суми ціни продажу земельної ділянки з розстроченням платежу з урахуванням індексу інфляції.
Строк розстрочення платежу становить:
- щодо земель сільськогосподарського призначення – 10 років;
- щодо земель несільськогосподарського призначення – 30 років, якщо покупець не ініціює встановлення меншого строку.
У разі придбання земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.
Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Владислава Киселя (v.kysil@kpdconsulting.com.ua) та Михайла Семки (m.semka@kpdconsulting.com. ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію.
Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.