20.01.2025 16:32
Омбудсман України Дмитро Лубінець вітає ухвалення Верховною Радою України проєкту Закону України “Про систему охорони психічного здоров’я”

Основні положення закону:
створення Нацкомісії, яка координуватиме надання послуг у сфері ментального здоров’я;
врахування потреб особи у наданні психологічної допомоги;
запровадження сертифікації фахівців, що дозволить гарантувати надання якісних послуг пацієнтам;
усунення дискримінаційних та стигматизаційних норм;
приділення уваги охороні психічного здоровʼя на робочому місці.
«За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні близько 10 млн осіб мають ризик психічних розладів», — повідомив Дмитро Лубінець.
Уповноважений ВР України з прав людини додав, що враховуючи складну ситуацію з психічним здоров’ям наших громадян в умовах воєнного стану, здійснено моніторинг щодо додержання прав людини і громадянина у сфері психічного здоров'я на отримання безоплатної медичної допомоги.
Моніторингом встановлено:
застосовуються різні підходи у наданні психологічної допомоги;
відсутні стандарти надання такої послуги;
наявні стигматизаційні визначення, що не відповідають термінам Міжнародної класифікації хвороб.
«Основною причиною стала відсутність єдиного спеціального закону у сфері охорони психічного здоров’я. За результатами моніторингу та опрацювання проєкту закону “Про систему охорони психічного здоров’я”, надані відповідні рекомендації Міністерству охорони здоров’я України, які враховано», — зазначив Омбудсман України.
Дмитро Лубінець підтримує ухвалення Закону “Про систему охорони психічного здоров’я” та вважає, що це сприятиме комплексному підходу до охорони психічного здоров’я в Україні та наближатимиме нашу державу до європейських стандартів!
«Закон не буде в повній мірі працювати без прийняття підзаконних нормативно-правових актів Урядом, необхідних для введення у дію його положень. Я здійснюватиму парламентський контроль з цього питання», — наголосив Уповноважений ВР України з прав людини.