04.04.2025 10:21
Кабінет Міністрів постановою від 13 червня 2018 року № 509 вніс зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України стосовно термінів використання аналогової технології телевізійного мовлення.

Національна рада внесла пропозиції до Кабінету Міністрів України про необхідність збереження аналогового мовлення на територіях із особливим режимом мовлення, на прикордонні, де існують ризики інформаційного впливу країни-агресора, для суспільного мовника (НСТУ) та місцевих компаній, які не мають цифрових ліцензій. Уряд врахував ці пропозиції.
18 липня 2018 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову № 580 “Про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України”, згідно з якими аналогове мовлення мовлення буде збережено на територіях з особливим режимом мовлення (зона ООС і на кордоні з Кримом).
29 серпня 2018 року було ухвалено постанову Кабінету Міністрів № 667, згідно з якою для «визначених Національною радою з питань телебачення і радіомовлення каналів мовлення на територіях, що межують з Російською Федерацією та тимчасово окупованими територіями, та каналів мовлення на територіях, де розповсюджуються програми ПАТ “НСТУ” і телерадіоорганізацій місцевого мовлення, які не мають ліцензій на цифрове мовлення» 1 травня 2019 року стало кінцевою датою використання технології аналогового телевізійного мовлення.
Кабінет Міністрів України 8 травня 2019 року ухвалив постанову, якою до 31 грудня 2019 року продовжено термін використання аналогового телебачення на визначених Національною радою каналах мовлення. Так, аналогове мовлення продовжено в районах, які межують із Російською Федерацією, та поширюється на тимчасово окуповані території.
16 грудня 2020 року Уряд ухвалив постанову № 1263 «Деякі питання використання радіочастотного ресурсу України», якою для визначених Національною радою з питань телебачення і радіомовлення каналів мовлення на територіях, що межують з Російською Федерацією та тимчасово окупованими територіями, відновлюється до періоду відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а для каналів мовлення телерадіоорганізацій місцевого мовлення, які не мають ліцензії на цифрове мовлення, – до 31 березня 2021 року.
Заходи щодо створення багатоканальної цифрової телемережі МХ-7 здійснюються Концерном РРТ на підставі Указу Президента України №198/2021 від 18.05.2021 року, яким введено в дію рішення РНБОУ від 14.05.2021 щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки.
Кабінет Міністрів України Постановою від 11.08.2021 № 826 (зі змінами) затвердив Програму підвищення обороноздатності й безпеки держави в частині матеріально-технічного забезпечення побудови загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7 у діапазоні метрових хвиль 174-230 МГц. Нею передбачено гарантування інформаційної безпеки України, спрямованої на захист життєвоважливих інтересів громадянина, суспільства та держави у протидії внутрішнім і зовнішнім інформаційним загрозам, забезпечення інформаційної стійкості суспільства й держави.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПЕРЕХОДУ НА ЦИФРОВЕ МОВЛЕННЯ
Відповідно до міжнародних зобов’язань в Україні триває процес переходу ефірного телевізійного мовлення від аналогового стандарту розповсюдження програм до цифрового DVB-T2. Це означає, що аналогове телебачення буде неодмінно вимкнено на заміну більш прогресивному цифровому стандарту, перевагами якого є висока якість телевізійного сигналу та більша кількість програм. Насамперед, відчують різницю у перегляді телепрограм саме телеглядачі ефірного телебачення, які сьогодні приймають телепрограми, використовуючи кімнатну, зовнішню або колективну антену.
Абонентів кабельного телебачення та власників супутникових антен зазначені зміни не стосуються.
З 2011 року в Україні багатоканальна цифрова телемережа у складі чотирьох мультиплексів МХ-1, МХ-2 , МХ-3 та МХ-5 працює у 166 населених пунктах. У 2019 році мультиплекс МХ-1 розширено на 22 додаткові населені пункти. Внаслідок тимчасової окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, Луганської області та частини територій Донецької, Запорізької, Херсонської областей кількість працюючих станцій цифрового телебачення зменшилась. Цифровими передавачами для безкоштовного перегляду поширюється 36 загальнонаціональних телеканалів та до 4 регіональних телеканалів у кожній з областей України.
Загальна національна мережа МХ-7 побудована у 166 населених пунктах. З 1 червня 2023 року Концерн РРТ розпочав тестове включення програм мовників в МХ-7.
Мовлення у МХ-7 здійснюють 10 мовників:
- СОНЦЕ+
- МИ-УКРАЇНА
- РАДА
- УНІАН 2
- ВІЖН 2
- ВІЖН 3
- СВІТЛО
- MEGOGO СПОРТ
- ІНТЕР Україна
- АРМІЯ TV
З квітня 2018 року введено в експлуатацію цифрові канали регіонального мультиплексу у 22 населених пунктах Одеської області. Передавачі розташовано в Одесі, Миколаївці Одеського району, Петрівську, Сараті, Тарутиному, Болграді, Вилковому, Городньому, Ізмаїлі, Кам’янському, Кілії, Рені, Балті, Березівці, Великій Михайлівці, Ковбасовій Поляні, Кодимі, Вестерничанах, Любашівці, Миколаївці, Петровірівці, Роздільній.
У мультиплексі доступні для безкоштовного перегляду 11 програм місцевих та регіональних телеканалів:
- ТОВ «ТРК «Андсер» (логотип «ДУМСЬКА»),
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Південна хвиля-ТВ» (логотип «ЮЖНАЯ ВОЛНА»),
- ТОВ «Реноме Інет» (логотип «ІНШИЙ»),
- ТОВ «Гравіс» (логотип «УНІАН ТБ»),
- ТОВ «ТРК «Нова Одеса» (логотип «1 ПЕРШИЙ МІСЬКИЙ»),
- ТОВ «Ріак-інформ» ( логотип «цифра 7, яка складається з сукупності двох ліній салатового кольору та ромба бузкового кольору» )
- ТОВ «Балінформкомпанія» (логотип «знак який складається із стилізованих літер «Б» «І» «К»)
- ТОВ «Телерадіокомпанія «ЗДОРОВ’Я» (логотип напис літерами червоного кольору «Телеканал «Здоровье» у стилістиці журналу колишнього СРСР «Здоровье»),
- ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «МЕДІА-ІНФОРМ» (логотип «MEDIAІНФОРМ»),
- ТОВ «ТРК «Град» (логотип «ГРАД»),
- ТОВ «ТРК «АРТ» (логотип «цифра 7, яка складається з сукупності двох ліній салатового кольору та ромба бузкового кольору»).
ВПРОВАДЖЕННЯ ЦИФРОВОГО РАДІО В СТАНДАРТІ Т-DAB
В Україні повноцінно запрацював мультиплекс цифрового радіо. Важливою подією для розвитку галузі радіомовлення став пілотний проект впровадження наземного цифрового звукового мовлення в стандарті DAB+ у м. Києві з використанням частотного блоку в смузі частот 174 – 230 МГц.
Національна рада звертає увагу дистриб’юторів цифрового обладнання на необхідність постачання на український ринок приймачів для цифрового радіо у стандарті DAB+.
Розповсюдження сигналу здійснюється оператором телекомунікацій Концерном РРТ на 2 передавачах з синхронним режимом мовлення потужністю 1 кВт і 2 кВт. За підсумками конкурсів видано ліцензії для поширення 14 радіопрограм: «Українське радіо» (ПАТ «НСТУ»), «Радіо «Промінь» (ПАТ «НСТУ»), «Радіо «Культура» (ПАТ «НСТУ»), «Країна ФМ» (ПрАТ «РК «ГАЛА»), «Просто радіо» (ТОВ «РАДІ.О»), «Радіо Маямі» (Підприємство «Радіокомпанія «Супер-нова»), «Hype radio» (ТОВ «Консенсус Медіа»), «Радіо Мейдан» (ТОВ «Телевізійна Компанія «АТЛАНТ-СВ»), «Радіо Марія» (ТОВ «ТРК «ІФ Медіа-Груп»), «Армія FM – військове радіо» (Центральна Телерадіостудія Міністерства Оборони України), «Бизнес Радио» (ТОВ «ТРК «Бізнес-радіо»), «DJ FM» (ТОВ «Українська радіо група»), «Power FM» (ПП «Компанія «Нова хвиля»), «ПРЯМИЙ FM» (ТОВ «Телеканал «ПРЯМИЙ»).