11.04.2025 13:38
Механізм справедливості: як працює система примусового виконання судових рішень

Примусове виконання рішень суду є одним з ключових інструментів забезпечення справедливості та дотримання закону. Державні виконавці вживають усіх передбачених законом заходів, аби забезпечити повне виконання судових рішень, спрямованих на захист прав громадян та інтересів держави. Серед таких заходів — виявлення банківських рахунків боржника, накладення арешту на кошти, їх списання, а також звернення стягнення на майно.
Першочергово стягнення за виконавчими документами звертається на грошові кошти боржника в національній та іноземній валютах. Арешт таких коштів виконавець накладає одразу після відкриття виконавчого провадження шляхом винесення відповідної постанови. Надалі кошти списуються з рахунків на підставі платіжних інструкцій, що направляються виконавцем до банківських установ.
У березні 2025 року завдяки цим заходам державним виконавцем у Дніпропетровській області було стягнуто з рахунків фізичної особи-підприємця 1 млн 180 тис. грн на користь Державної податкової служби. В межах іншого провадження у той же період примусово стягнуто ще 1 млн 404 тис. грн на користь Державної податкової служби.
У випадках, коли грошових коштів недостатньо, виконавці звертаються до майна боржника. Йдеться про виявлення, опис, арешт, оцінку та подальшу передачу активів на реалізацію через державне підприємство «СЕТАМ». Отримані від продажу кошти спрямовуються на погашення заборгованості перед стягувачами.
Якщо ж майно не вдалося реалізувати, виконавці пропонують передати його стягувачам у рахунок боргу. Так, на Дніпропетровщині було реалізовано рухоме майно ТОВ «Укрмонтажспецбуд», що дозволило повністю погасити заборгованість із заробітної плати перед 16 працівниками на загальну суму близько 700 тис. грн.
Загалом, станом на 1 квітня 2025 року, органами примусового виконання по всій країні фактично виконано 439 715 виконавчих документів на загальну суму понад 4,57 млрд грн, а сума стягнутого виконавчого збору склала 599 млн грн. При цьому до бюджету стягнуто понад 1,5 млрд грн на основі фактичного виконання 324 492 документів.
Забезпечення виконання рішень суду — важливе свідчення того, що закон в Україні має силу, а справедливість — практичне втілення. Міністерство юстиції й надалі послідовно працюватиме над підвищенням ефективності системи примусового виконання судових рішень.
Поділитись
Дізнайтеся також
Усі новини