Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Зеленопідська територіальна громада

15.04.2025 10:27

Ціни на ліки стали одним із головних фінансових тягарів для українців — Gradus Research

d9093e75-e05c-4b01-99f0-4cee1747f02a.jpg

Переважна більшість громадян вважає зростання цін на лікарські засоби серйозною проблемою та розраховує на активну участь держави в її розв’язанні. Про це свідчать результати дослідження суспільної думки, проведеного соціологічною компанією Gradus Research.

62% респондентів зазначили, що ліки є однією з основних категорій витрат. З них 90% вказали, що подорожчання ліків є суттєвою проблемою, а 79% змушені скорочувати витрати на інші категорії товарів, щоб мати можливість їх купувати.

Найчастіше українці економлять на одязі (66%), товарах для дому (54%) та навіть продуктах харчування (51%). Особливо критичною ситуація є для людей віком 60+ років, серед яких 62% змушені обмежувати витрати на їжу, а 66% респондентів 55–60 років – на товари для дому.

«Це свідчить про те, що подорожчання ліків не просто вплинуло на рівень життя населення, а змушує людей відмовлятися від базових потреб, що може мати серйозні соціальні та медичні наслідки», — йдеться в звіті Gradus Research.

Автори дослідження наголошують, що аптечні націнки стали для населення значним фінансовим тягарем: «Більше третини опитаних (36%) зазначили, що аптечні націнки становлять від 25% і більше, а серед людей 35–60 років цей показник ще вищий (45%). Найбільший рівень націнок на ліки відзначили мешканці міст-мільйонників (48% проти 36% у середньому), тоді як у селах та містах з населенням менше 50 тис. осіб сприйняття рівня націнок є нижчим. Водночас у сільській місцевості більша частка людей вважає націнку відносно помірною – 10% (13% проти 9% у середньому)».

Це, на думку дослідників, може свідчити про менш виражене цінове зростання в регіональних аптеках або про нижчу обізнаність щодо реального рівня націнок. 

«Загалом, ситуація із націнками погіршує доступність ліків, особливо для людей середнього та старшого віку, які є основними споживачами фармацевтичної продукції. Це підсилює запит суспільства на державне регулювання цін та обмеження аптечних націнок», — підсумували в Gradus Research.

Дослідження суспільної думки проводилося з 20 по 28 березня методом самозаповнення анкети у мобільному додатку Gradus. Цільова група досліджень: жінки та чоловіки, віком від 18 років, для яких ліки є однією з основних категорій витрат, що проживають на території України (за виключенням тимчасово окупованих територій та територій, де ведуться активні бойові дії). В дослідженні взяли участь 1604 респонденти.