Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Зеленопідська територіальна громада

15.04.2025 10:32

Виплати на проживання для ВПО: якими будуть і скільки держава вже виплатила переселенцям

46df43e7-1cc9-479a-8abf-c5f0ea156304.jpg

Допомога виплачується щомісяця на кожного члена родини ВПО з уразливих категорій українців або тим, які мають низькі доходи

Виплати на проживання для ВПО

Станом на березень 2025 року загальна сума виплат державою внутрішньо переміщеним особам склала 2,5 млрд грн. Її отримали понад 1,1 млн осіб. Водночас держава наполягає на необхідності поєднувати фінансову підтримку з інструментами стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування, адже рівень працевлаштування ВПО-отримувачів допомоги протягом двох останніх років залишається дуже низьким.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

Вона зазначила, що держава сьогодні зосереджена на вирішенні кількох ключових проблем, з якими стикаються ВПО:

  • Фінансовій підтримці (ВПО має право на фінансову підтримку від уряду у перші 6 місяців, за винятком тих ВПО, які мають стійкий фінансовий стан);
  • Підтримці у пошуку роботи паралельно з виплатами;
  • Розвитку послуг догляду за дітьми дошкільного віку та особами з інвалідністю з числа ВПО. Це необхідно, щоб працездатні ВПО мали можливість працевлаштовуватись і отримувати власні джерела доходів.

За словами Шуляк, станом на березень 2025 року загальна сума виплат переселенцям склала 2,5 млрд грн. Їх отримали понад 1,1 млн осіб. Розмір виплат становить 3 тис. грн на місяць у випадку осіб з інвалідністю та дітей, а також 2 тис.грн для інших категорій ВПО.

Нардепка зауважила, що йдеться про виплати на проживання. Допомога виплачується щомісяця на кожного члена родини ВПО з уразливих категорій українців або тим, які мають низькі доходи.

«Це, наприклад, можуть бути особи з інвалідністю або сім’ї, в яких  середньомісячний сукупний дохід на одну людину не більше 9 444 грн. Тобто, якщо родина з 4-х осіб (батьки та двоє дітей) мають дохід  до 37 тис. грн на місяць – вони мають право отримувати виплати на проживання», – пояснила Шуляк. 

Водночас вона нагадала, що у серпні  2024 року сплив термін виплати допомоги на проживання для значної кількості ВПО з найбільш уразливих категорій. Втім, уряд продовжить ці виплати:  нещодавно було ухвалено відповідну постанову.

«Ці виплати буде продовжено автоматично, додатково нікуди звертатися не потрібно. Держава через управління соціального захисту протягом місяця перевірить, чи не змінився суттєво фінансово-майновий стан цих родин. Але зауважу: якщо людині з технічних причин не було продовжено виплату автоматично, але вона має на неї право, вона може звернутися до органу соціального захисту населення/ЦНАП», – підкреслила Олена Шуляк.

При цьому, додала парламентарка, держава поєднує фінансову підтримку з інструментами стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування, оскільки рівень працевлаштування переселенців, які отримують допомогу, протягом двох останніх років залишається дуже низьким. Тому, за її словами, допомога буде продовжуватись родинам, у яких працездатні особи стали на облік в центр зайнятості як безробітні.

Народна депутатка також нагадала, що окрім виплат на проживання, ВПО мають право отримувати всі інші виплати, які забезпечує держава для підтримки своїх громадян у складних життєвих обставинах. Наприклад, виплати для осіб з інвалідністю, житлові субсидії, допомогу малозабезпеченим, допомогу одиноким матерям/батькам тощо.

Що стосується  допомоги малозабезпеченим, пояснила вона, ще в січні уряд прийняв постанову, яка розширила можливості її  призначення для ВПО. Зокрема, раніше допомога малозабезпеченим родинам не могла призначатися у випадку, якщо:

  • Працездатні особи в сім’ї не працюють;
  • За них не сплачувався ЄСВ протягом попередніх 3-х місяців перед зверненням по цю допомогу.

Фактично це робило неможливим отримання такої допомоги родинами ВПО, які втратили роботу через переїзд до іншої громади, а також родинами вимушених українських мігрантів, які повертаються з-за кордону після тривалого перебування там. Наразі ці правила змінили. Так, допомога малозабезпеченим призначається на 6 місяців:

Для родин, що повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ;

Для родин внутрішньо переміщених осіб, які, внаслідок переміщення, не працювали або не сплачували ЄСВ.