04.02.2025 10:16
Посилення соціального захисту: спільні ініціативи України та Ради Європи
Перша заступниця Міністра соціальної політики України Дарина Марчак провела робочу зустріч з Головою Управління програм співпраці Департаменту імплементації прав людини, правосуддя та стандартів юридичної співпраці, Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Лілією Гретарсдоттір та представниками Офісу Ради Європи в Україні. Під час зустрічі обговорювалися поточні та майбутні спільні проєкти. Особливу увагу приділяли розробці механізмів правового захисту найбільш вразливих груп населення та запровадження субсидій на оренду житла для ВПО.
«Поточна система соціальної підтримки потребує суттєвих змін, зважаючи на виклики, пов'язані з війною. Наші пріоритети - це забезпечення адресної підтримки найбільш вразливих верств населення. Ми будуємо систему в якій ефективно поєднані як фінансові виплати, так доступ до соціальних послуг», — сказала Дарина Марчак.
Заступниця міністра окреслила стратегічні напрями реформування соціальної політики України, зокрема створення ринку соціального житла. Йдеться про створення набору різних інструментів, завдяки яким Уряд забезпечуватиме житлові потреби внутрішньо переміщених осіб (ВПО), родин з дітьми, а також найбільш вразливих категорій осіб, передусім малозабезпечених сімей, та осіб з інвалідністю.
Зокрема, на зустрічі було обговорено питання підтримки внутрішньо переміщених осіб через впровадження субсидії на оренду житла. Цей інструмент покликаний стати аналогом вже чинної системи субсидій на оплату комунальних послуг і охопити всі родини, які не мають власного житла.
Окремо сторони обговорили розробку законопроєкту про підтримку осіб, особистим немайновим правам яких завдано шкоди збройною агресією Російської Федерації проти України.
Також під час зустрічі основна увага була зосереджена на забезпеченні розробки законодавства, яке максимально враховує потреби різних груп громадян у соціальній підтримці в різних життєвих ситуаціях. При цьому ключовим викликом залишається необхідність балансування між обсягом соціальних зобов’язань держави та обмеженими фінансовими ресурсами, спричиненими повномасштабною війною.
Окремий акцент зроблено на важливості того, щоб усі зміни в законодавстві мали чітке обґрунтування та відповідали європейським принципам. Це передбачає не лише врахування реальних потреб населення, а й забезпечення зрозумілих і логічних підходів, які знайдуть підтримку з боку судової системи. Спільне розуміння філософії реформ є необхідним для їх ефективної імплементації та забезпечення соціальної справедливості.
У цьому контексті українська сторона закликала до активної експертної підтримки з боку Ради Європи, зокрема в питаннях адаптації законодавства до європейських стандартів та розробки механізмів, які дозволять ефективно реагувати на виклики сьогодення.