Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Зеленопідська територіальна громада

09.05.2025 13:17

Чи можна прописатись у недобудованому будинку

adfe3c1e-b930-4fa8-9b46-93c0c981a163.webp

Доволі часто трапляються випадки, коли люди, наприклад, будують власний дім, при цьому продавши попереднє помешкання. Тому у них постає питання – чи можна прописатися у будинку, який ще не добудований.

Що таке житло

Об'єкт незавершеного будівництва безумовно входить до числа об'єктів цивільних прав, передбачених статтею 177 Цивільного Кодексу, оскільки є нерухомим майном, яке вільно перебуває в цивільному обороті, має нормативне закріплення та ряд характерних лише для нього ознак.

Об'єкт незавершеного будівництва є предметом іпотечних договорів, договорів підряду, купівлі-продажу та навіть спадкування.

В статті 331 ЦК зазначено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). До завершення будівництва особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.

Важливо! Об'єкт незавершеного будівництва – це об'єкт, збудований або який будується на відведеній для цього ділянці відповідно до дозволу та затвердженого проєкту, але без порушення будівельних норм і правил, та який не зданий в експлуатацію. Саме тому такий будинок не може вважатися житлом у розумінні Житлового кодексу України.

Чим житло відрізняється від нежитлових будівель

Житлом є не будь-яке приміщення, а саме таке, що призначено для постійного чи тимчасового проживання людей. Основна відмінність житла від нежилих будівель полягає у різному їх призначенні.

  • Перші призначені для постійного чи тимчасового проживання громадян (стаття 6 Житлового кодексу).
  • Інші використовуються для потреб промислового характеру, як об'єкти інфраструктури, адміністративні заклади тощо.

Призначення будь-якої будівлі визначається у технічному паспорті будівлі чи споруди, що ведеться за даними технічної інвентаризації. До житла, через його призначення, пред'являються спеціальні вимоги щодо санітарно-технічного стану. У разі порушення цього стану житла та неможливості його відновлення таке житло підлягає зносу чи переведенню у нежилий фонд.